Jak vybrat MP3 přehrávač

MP3 přehrávače dnes

Samostatný přehrávač hudby či videa v dnešní ztrácí pro rostoucí počet uživatelů opodstatnění. Jeho funkce dnes běžně zvládne multimediální nebo chytrý telefon. Dáváte-li však přednost klasickým “hloupým” mobilům, ať už pro jejich nižší cenu, nebo kvůli tomu, že se nemusí každou chvíli nabíjet, možná právě vám přehrávač přijde vhod. Vybírat můžete z přístrojů různě velikých i různě pokročilých. Zatímco některé se velikostí a funkcemi od chytrých telefonů nijak výrazně neliší, jiné jsou menší než krabička od sirek a váží jen pár desítek gramů. Rozhodnutí, po kterém typu sáhnout, by se mělo krom jiného odvíjet také od zamýšleného využití.

Přehrávané formáty

I když se přenosným přehrávačům říká empétrojky, dávno přehrávají řadu dalších typů souborů, jako je WMA, Ogg či FLAC. Čím více formátů přehrávač dekóduje, tím lépe. I když se většina hudby po internetu potlouká ve formátu MP3, není od věci mít možnost přehrávat ideálně cokoli. Takže tady rozhodně platí přímá úměra - čím víc, tím lépe.

Nehledě na to, že mnoho přenosných přehrávačů dávno nepřehrává jen hudbu, ale i video. V tom případě se nabídka rozšiřuje o další formáty, jako AVI (pozor, ne každé AVI jde přehrát, protože může ukrývat několik různých kodeků), MOV, WMV apod. Opět platí, čím více kodeků přehrávač chápe, tím lépe. U videa (pokud je displej alespoň trošku velký), přichází v potaz i titulky. Takže se otázka rozšiřuje o to, zda je vůbec přehrávač umí číst a následně jaké jejich formáty zná (čím více, tím lépe) a k tomu ještě, zda je schopen rozluštit českou diakritiku.

Ztrátová a bezztrátová komprese hudby

MP3, WMA, Ogg a další patří k formátům užívajícím tzv. ztrátové komprese zvuku. To znamená, že při ukládání je datový objem původního záznamu zmenšen na pouhý zlomek a díky tomu se do přehrávače vměstná mnohanásobně více hodin hudby. Při procesu však dojde ke snížení přesnosti některých částí záznamu, což ovšem pro většinu lidí leží za hranicí slyšitelnosti. Nakolik bude původní záznam „ořezán“, záleží na zvoleném datovém toku, který ovlivňuje i výslednou velikost souboru (dnes nejběžnější je 192 či 320 kbit/s). Při nižších datových tocích (pod 128 kbit/s) si ztráty zvukové informace všimne i laik; dnes se s takovou „kvalitou“ už běžně nesetkáme, ale v dobách pomalého internetu nebyla výjimkou. Například formát Ogg Vorbis nabízí oproti MP3 nižší velikost souboru, a to při stejné kvalitě záznamu.

Existují nicméně posluchači, jejichž sluch je natolik citlivý, že zmíněnou „neznatelnou“ ztrátu kvality někdy i dost citelně vnímají. Týká se to zejména (ale nejen) posluchačů vážné hudby či jazzu. Ti jistě ocení přehrávače, které čtou i hudbu ve formátu FLAC. Ten využívá metody bezztrátové komprese: datový objem je menší, než jaký měl původní záznam na CD, nicméně k žádné ztrátě zvukové informace nedochází. Vedle FLAC existují i další bezztrátové formáty, např. Apple Lossless.

Displej

Zda si na přehrávači pustíte jen hudbu, nebo i obraz, částečně souvisí i s velikostí a typem displeje. Pokud jde jen o přehrávání hudby, moc na něm nezáleží. Samozřejmě, čím je displej větší, tím lépe se na něm orientuje, ale v podstatě je to jedno. Někdy je lepší mít maličký hudební přehrávač, který se vejde kamkoli, než obří s obřím displejem, který však zobrazuje jen názvy skladeb.

U kombinovaných přehrávačů hudby a videa (či fotografií) je to jiné. Čím je displej větší a kvalitnější, tím lépe. Důležité je jeho rozlišení udávané v počtu bodů a počet zobrazitelných barev. Opět platí - čím více, tím lépe.

Ovládání

Tady částečně záleží na osobních preferencích. Někomu více vyhovuje ťukání na dotykový displej, někdo má radši klasická tlačítka. Ta se hodí zejména u jednodušších hudebních přehrávačů, protože je můžete relativně pohodlně ovládat poslepu. Dotykové displeje jsou lepší pro složitější systémy.

Do ovládání patří způsob, jakým jsou do přehrávače kopírovaný skladby z počítače. Ideální je, pokud se k němu přehrávač připojí jako externí disk, skladby ve složkách do něj prostě překopírujte a on se v nich umí orientovat. Pomocný obslužný software není na škodu, ale neměl by být jediným způsobem, jak obsah do přehrávače dostat. Výrazně to pak limituje možnosti, kdy jste například na cizím počítači, ze kterého chcete stáhnout hudbu, nuceni instalovat pomocný program. Na toto je dobré se informovat. Pokud se přehrávač chová jako disk, bývá na krabici poznámka: data mass storage.

Sluchátka

Sluchátka jsou věc, na které výrobci často šetří. V odborných testech je dobré nastudovat, jak přehrávač hraje, to pozná ušima v obchodě málokdo. Ovšem sebelépe hrající zařízení je s mizernými sluchátky k ničemu.Takže kvalita sluchátek (pokud nemáte nějaká vyzkoušená doma) by měla patřit mezi důležitá kriteria. Je to opět věc, která se dá v obchodě obtížně zjistit a pomohou odborné testy. Tady už nejde jen o pohodlí a podání zvuku, ale také zdraví. Některá sluchátka jsou, v kombinaci s velkou hlasitostí generovanou přehrávačem, schopná při delším používání poškodit sluch.

Velikost vnitřní paměti

U přenosných přehrávačů platí snad více než jinde, že žádná paměť není dost velká. Když do zařízení poprvé kopírujete své oblíbené skladby, máte pocit, že 50 alb je více než dost. Za měsíc poslouchání už na to máte jiný názor. Jenže která vyhodit, když je máte všechna rádi? Opět tedy platí - čím větší, tím lepší.

Ty největší (myšleno kapacitou, ale i rozměry) přehrávače mají uvnitř miniaturní pevný disk, kam se vejdou řádově desítky gigabajtů. To už je hodně hudby i několik filmů. Diskové přehrávače jsou však větší, těžší, náchylnější na poškození pádem. Pevný disk je přeci jen složité mechanické zařízení a rány nesnáší úplně nejlépe. Také se rychleji vybíjí.

Kapacitou menší přehrávače využívají stejné typy pamětí jako flash disky na přenášení dat. Takže jsou lehčí, odolnější a také menší (kapacitou a většinou i rozměry). Přehrávače s většími flash pamětmi v řádech desítek gigabajtů jsou pak o dost dražší než stejně velké či větší harddiskové. Pokud se dá vnitřní paměť přehrávače rozšířit přídavnou kartou, je to velmi šikovný bonus.

Přenosnost a výdrž

U věci, kterou nosíte v kapse, je důležitá její odolnost při mechanickém namáhaní a výdrž baterie. To první určují použité materiály a provedení. Ne vždy jde posoudit pouhým okem, ale představu si uděláte.

U baterií je to horší, je potřeba zjistit, jakou mají kapacitu a typ (určitě berte baterie na bázi lithia). Výjimečně najdete ještě přehrávače na klasické tužkové AA nebo mikrotužkové AAA výměnné baterie. Nemají velkou výdrž, na druhou stranu, pokud vám dojdou, můžete je hned vyměnit za nabité.

U ostatních systému musíte řešit nabíjení zabudovaného článku. Některé přehrávače se dají nabíjet jen přes dodávanou nabíječku, což není moc šikovné. Lepší je nabíjení přes USB konektor počítače, případně kombinace obojího.

S konektorem souvisí i další věc, týkající se mobility, respektive možnosti nahrávat hudbu kdekoli. Některé přehrávače mají v sobě zabudovaný USB konektor, jiné se připojují kabelem, který často není na straně přehrávače normalizován a je unikátní pro jednoho výrobce.

Doplňková výbava

Některá zařízení mají kromě přehrávání hudby a videa i další funkce, jako je třeba organizér, hry, hodiny apod. Vzhledem k tomu, že tím dublují funkce většiny mobilních telefonů, jedná se spíše o nadbytečné doplňky, které by neměly rozhodovat o nákupu. Pokud vám ale něco z nich přijde šikovné, prověřte si, jak dobře to funguje. Přeci jen firmware přehrávačů nebývají příliš chytré.

MP3 přehrávače proti mobilům. Poradíme, jak si vybrat

Funkce, které využijete .

Kromě hudby umí naprostá většina MP3 přístrojů přehrávat filmy a zobrazovat fotografie. Bohužel ve většině případů není kvalita nejlepší. Displej má některou z následujících vlastností, případně kombinuje několik z nich: je příliš malý, má nízké rozlišení a někdy i mizerné podání barev. Samotný výkon přehrávače nestačí na plynulý videoplayback ani omylem. A to navíc musíte film a někdy i fotky před použitím v přehrávači takzvaně zkonvertovat. Většinou pomocí přiloženého programu převést do formátu a zejména obrazového rozlišení, které přístroj zvládá, a pak jej teprve do něj zkopírovat a spustit. U takovýchto zařízení je primární funkcí reprodukce hudby a ostatní funkce jsou pouze marketingovým trikem, chcete-li, milým doplňkem. Mrzet vás to nemusí, protože při nízkých cenách ani nelze tvrdit, že byste za tyto pouze částečně využitelné funkce (například na krátká videa z YouTube, fotky domácích mazlíčků a podobně) draze platili. Do této kategorie spadají přehrávače typu Creative Mozaic nebo Samsung YP-T3. Kino do kapsy Na druhé straně existují skutečná kapesní kina, na kterých bez problémů přehrajete i velkofilmy bez toho, abyste měli pocit, že je sledujete ve značném stupni opilosti. Ty nejlepší (jako například Cowon O2) dokonce dokážou zobrazovat i české (či jiné) titulky. Filmy není před spuštěním nutné nikterak upravovat ani konvertovat. Existuje celá řada videoformátů (DivX, Xvid, H.264, apod.), ve kterých si lze filmy opatřit. Ani v České republice to naštěstí není problém. Zajímavou funkcí, zejména pro fotografy na cestách, je takzvaný USB Host. Na těle přehrávače je USB port, přes nějž lze připojit jakékoliv jiné USB zařízení (foťák, čtečku paměťových karet) a data z něj stáhnout do paměti přístroje (Cowon O2). Tuto funkci může částečně nahradit slot na paměťové karty (Creative X-Fi, Emgeton M7, iriver Spinn, atd.). Ne vždy je však možné kopírovat data oběma směry (z vložené karty i na ni). Před zakoupením doporučujeme vyzkoušet. Díky jedinečné podpoře fanoušků i samotné firmy Apple patří, co do počtu funkcí, mezi bezkonkurenční vítěze iPod Touch a iPhone. Vybírat můžete z desítek více či méně využitelných aplikací, hříček a her. Jen namátkou jmenujme simulátor kytary a piana, krokoměr, měřič spálených kalorií, poznámkový blok, vědecký kalkulátor, převodník měn a další a další. Oba přístroje mají také integrované wi-fi a prohlížeč pro brouzdání internetem. iPod Touch i iPhone zároveň patří do kategorie přístrojů, které umějí obstojně přehrávat fotografie a filmy. Sem spadají i přehrávač iriver Spinn, Emgeton M7, Creative X-Fi atd. Pohyblivé snímky je sice nutné před spuštěním většinou upravit, ale playback je plynulý a vzhledem k velikosti displeje i zřetelně viditelný. Výrobky od Applu jsou navíc propojeny s e-shopem iTunes, který nabízí ke koupi celou řadu seriálů i filmů pro přehrávač přímo připravených. Na internetu lze také zdarma stahovat stovky video podcastů (například staré americké filmy, videa z YouTube, zprávy CNN apod.), které rovněž většinou netřeba konvertovat.

Co umí nejdražší mobily? Nejluxusnější hudební mobily disponují velkou vnitřní pamětí a v ideálním případě zároveň podporují paměťové karty. Samotný přehrávač nabízí široké možnosti vyhledávání skladeb a umožňuje tvoření hned několika seznamů skladeb. Samozřejmostí je zobrazení obrázku alba. Bohatě vybavený přehrávač najdeme už u přístrojů střední třídy za zhruba 5 000 korun. Dražší přístroje přidávají velkou paměť, ale v principu se připlácí spíš za komplexní multimediální výbavu než za další funkce samotného hudebního přehrávače. Mezi tyto funkce patří videopřehrávač, kvalitní fotoaparát nebo videokamera. Nejdražší přístroje s cenovkou nad 10 000 korun patří v drtivé většině mezi takzvané smartphony a představují tak kapesní podobu osobních počítačů.

Jak vybrat nejlepší MP3 přehrávač

Výrobci se ale v letošním roce začali soustřeďovat na nový standard SDXC, který dovolí uložit na kartu o velikosti lidského palce až 2000 GB. Díky tomu bude možné do přehrávačů nahrát klidně i 50 filmů ve vysokém rozlišení nebo až tři tisíce hudebních CD nosičů.

Velice důležitým, ale často opomíjeným kritériem při výběru přehrávače je jeho ergonomie. Přístroj by měl pohodlně padnout do ruky. Důležité je také rozmístění jednotlivých tlačítek, aby se dobře ovládala.

Společnost Homade vyrobila kolekci MP3 přehrávačů, které jsou na první pohled takřka k nerozeznání od kostek z populární dětské stavebnice lego. Novinka je podle výrobce určena především pro malé děti, kterým by jinak rodiče MP3 přehrávač vůbec nepořídili.

Kromě přehrávání MP3 skladeb si iPod poradí také s videem, a dokonce je do něj možné instalovat i nejrůznější aplikace. To ocení především herní nadšenci – z iTunes je do přístroje možné stáhnout stovky zábavných titulů.

Post a Comment