Jak vybrat reproduktory

Reproduktory jsou v nějaké podobě nedílnou součástí technického vybavení mnoha domácností. Ať už je máte u počítače, televize nebo třeba Hifi věže, mají za úkol přinést vám co nejlepší zvukový zážitek.

Při nákupu reproduktorů musíte přihlížet k mnoha faktorům, které si v článku rozebereme. Měli byste si rozmyslet, kam reproduktory umístíte, jak velkou máte místnost a v neposlední řadě co od nich vlastně očekáváte. Seznámíme vás se širokou škálou provedení reproduktorů. Ty můžete rozlišovat podle velikosti, tvaru a ostatních vlastností. Mezi ty technické patří hlavně výkon a impedance.

Pojďte se s námi podívat na to, jakými funkcemi se mohou pyšnit moderní reproduktory na současném trhu a kolik vlastně taková zařízení stojí. Přinášíme vám ucelený soubor informací, ze kterého mimo jiné zjistíte, kam a jak rozmístit reproduktory, abyste docílili toho nejlepšího poslechového zážitku.

Jak vybrat reproduktor stručně:

Typ reproduktorů – podle toho, k čemu plánujete reproduktory používat, vyberte ten správný typ – regálové, sloupové či bezdrátové reproduktory, reproduktorové soustavy či soundbary.

Počet reproduktorů – až na soundbary a bezdrátové varianty jsou reproduktory vždy minimálně dva. Soustava ale může obsahovat až 7 reproduktorů a subwoofer.

Výkon – podle způsobu použití a velikosti ozvučovaného prostoru zvolte výkon reproduktorů, zaměřte se zejména na RMS výkon.

Vstupy a výstupy – reproduktory je třeba připojit ke zdroji zvuku pomocí kabelu nebo bezdrátové technologie. Ověřte si, zda mají vybrané reproduktory stejné konektory jako TV, Hifi věž a další.

Provedení reproduktorů

Ještě než přistoupíme k technickým parametrům jednotlivých zařízení, povíme si něco o jejich různých provedeních. Nejedná se totiž pouze o designovou záležitost, ale také o důležitý faktor výběru. Jako první si musíte ujasnit, jaké reproduktory vlastně sháníte, k čemu je chcete používat a kolik místa jim můžete vyhradit. Podle toho se totiž budete rozhodovat mezi jednotlivými typy provedení.

Každé z provedení má své nesporné výhody a nevýhody. Reprosoustavy 7.1 sice poskytnou jistojistě to nejlepší prostorové pojetí zvuku, na druhou stranu však zaberou opravdu hodně místa a naruší design prostoru. Malý bezdrátový reproduktor naopak nemusí svým výkonem vyhovovat potřebám domácnosti. Podrobněji se na výhody a nevýhody podíváme v tabulce níže.

Typ reproduktoru Ideální použití Výhody Nevýhody Bezdrátové – Wi-Fi Ozvučení celého bytu Snadné ovládání zvuku v celém prostoru Napájení ze sítě Bezdrátové – Bluetooth Cestování, poslech venku Přenosný Výdrž akumulátoru a nižší výkon Regálové Univerzální, PC, Hifi věž Kompaktní rozměry Omezená kvalita zvuku a výkon Sloupové TV, Hifi věž Kvalitní zvuk Velké rozměry Soundbary TV Snadné vylepšení zvuku televize Omezenější basy Reproduktorové sestavy TV Možnost prostorového zvuku Vyšší cena

Regálové reproduktory

Z konstrukčního hlediska jde o menší reproduktory. I díky tomu je lze často umístit na stolek, stojan či jiný kus nábytku, třeba hned vedle televizoru, Hifi věže nebo počítače. Do relativně malé konstrukce lze zakomponovat dostatečný výkon.

Výhodou regálových reproduktorů jsou jejich menší rozměry, což oceníte v okamžiku, kdy vám prostor dané místnosti neumožňuje použití sloupových reproduktorů, nebo jsou pro daný účel zbytečné. Naopak nevýhodou může být omezenější zvukový projev nízkých basů. To lze ale řešit za pomoci přídavného subwooferu. Ten má zpravidla tvar většího kvádru a umisťuje se obvykle na podlahu.

Sloupové reproduktory

Tyto produkty jsou často označovány také jako věžové. To do jisté míry vypovídá o jejich vnějším vzhledu a rozměrech. Jde o vyšší modely, které jsou zároveň schopny svým zvukovým projevem pokrýt široké pásmo frekvencí, včetně zmiňovaných basů.

Počítat musíte s větším prostorem pro jejich umístění. Na druhou stranu jsou schopny svým výkonem ozvučit poměrně velké místnosti.

Sloupové reproduktory se svou rozměrnější konstrukcí hodí spíše k poslechu z větší dálky – tedy například k televizi, Hifi věži či jako součást domácího kina. K počítači si je ale pravděpodobně nepořídíte.

Bezdrátové reproduktory

Třetí skupinu tvoří bezdrátové reproduktory. Ty nejsou s konkrétním audio přehrávačem propojeny za pomoci kabelů, ale bezdrátově prostřednictvím technologie Bluetooth nebo Wi-Fi.

Největší skupinou těchto zástupců jsou přenosné reproduktory určené jako doplněk k mobilním telefonům na cesty, na party nebo zahradu. Jsou specifické svými kompaktními rozměry a napájením pomocí akumulátoru. Dominující technologií pro připojení je Bluetooth.

Stále častěji se ale objevují také domácí bezdrátové reproduktory, které jsou napájené ze sítě. Kromě Bluetooth se s telefonem či jiným zařízením propojují pomocí Wi-Fi, což umožňuje vytváření chytrého ozvučení po celém bytě. Můžete si například volit hudbu a hlasitost pro jednotlivé pokoje, nebo celý byt propojit jedinou skladbou hrající z několika reproduktorů.

Chytré reproduktory

Bezdrátové reproduktory vybízejí k využití v chytré domácnosti. Na trhu tak můžete narazit na celou řadu centrálních jednotek, které kromě propojení zařízení v chytré domácnosti umožňují také přehrávání hudby. Více se dočtete v článku Jak vybrat centrální jednotku.

Soundbary

Kapitolou samou o sobě jsou soundbary, které mnohdy konkurují klasickým reproduktorům a celým reprosoustavám. Jedná se o jeden podlouhlý reproduktor, který obvykle umisťuje pod nebo před televizi. Soundbar je schopen nahradit svým rozsahem hned několik reproduktorů a projevem se alespoň zčásti blíží prostorovému zvuku. Často spolupracuje i se subwooferem, který zajistí basy.

Soundbar nabízí zpravidla několik způsobů přenosu zvuku. Jednak jej lze připojit pomocí HDMI (ARC) kabelu, přes 3,5 mm Jack, optický audio kabel nebo pomocí LAN. Využít lze také bezdrátové Bluetooth nebo Wi-Fi připojení. Výjimkou není ani připojení externích disků přes USB. Kromě televize tak můžete připojit například mobilní telefon, nebo flashku.

Pro soundbar se rozhodují zákazníci především kvůli nižším pořizovacím cenám oproti vícekanálové reproduktorové soustavě. Pro jeho použití můžou hovořit také menší nároky na prostor.

Kam soundbar umístit

Jednoduchá je také jeho montáž, nejobvyklejší umístění je u televize. Jestliže ji máte postavenou na stolku či skříňce, stačí soundbar položit před ni, výhled vám díky nízké konstrukci zaclánět nebude. Jestliže je vaše televize upevněná na zdi, budete potřebovat sadu konzolí, s jejíž pomocí zavěsíte reproduktor pod obrazovku. Bude vám k tomu ale stačit jen pár šroubků a několik minut práce.

Reproduktorové sestavy

Kromě soundbarů a bezdrátových reproduktorů se se samostatnými reproduktory nesetkáte. Vždy se jedná o sestavu dvou a více bedýnek. Opravdu bohatá sestava může obsahovat i sedm propojitelných zařízení. Počet reproduktorů v sestavě je označený dvojčíslem, například 2.1.

První číslice udává, kolik je v sestavě klasických reproduktorů pro střední a vysoké tóny. Číslo za tečkou pak značí kolik je v sestavě basových reproduktorů, tedy subwooferů. Pokud je toto číslo 0, žádný takový reproduktor v sestavě není. Neznamená to ale, že se budete muset zcela obejít bez silných basových tónů. Některé klasické reproduktory je totiž v omezené míře zvládají také.

Počet reproduktorů

Na trhu se můžete setkat s variantami 2.0 až 7.1, tedy od základních bedýnek k počítači po opravdu vychytanou soustavu. Pro běžný poslech nenáročného uživatele jsou varianty 2.0 a 2.1 dostatečné.

Sestavy 3.1, 4.1 a 5.1 jsou už vhodné pro náročnější posluchače. Takové řešení se postará o kvalitní prostorový zvuk. Pro maximální dojem prostorového ozvučení ale vybírejte ve variantách 6.1, 7.0 a 7.1. Tyto soustavy se vyplatí zejména milovníkům filmů nebo hudby. Připravte se ale na větší investici.

U sestav jsou jednotlivé reproduktory předem určeny na konkrétní místo, tedy například přední, zadní a středové reproduktory. Je dobré si ještě před nákupem ujasnit, zda máte dostatek místa pro umístění všech komponentů. Nezapomeňte také na vedení potřebné kabeláže. Větší soustavy se obvykle umisťují na stěny do rohů místnosti.

Výkon

Je jednou ze základních charakteristik, které definují, jak hlasitě bude moci reproduktor hrát. Nejčastěji se totiž můžete setkat s těmito podobami:

Nejvyšší výkon – Často označovaný jako maximální. Nejde však o úplně vypovídající charakteristiku, protože pouze nejvyšší přípustnou hodnotu, při které jsou reproduktory schopny fungovat jen několik vteřin. Při reálném provozu jde tedy o krátkodobý výkon.

RMS – Při pročítání parametrů reproduktorů byste se měli držet této hodnoty. Jinak řečený nominální neboli sinusový výkon. Při dlouhodobém provozu nepoškozuje reprosoustavu. RMS je obvykle polovinou nejvyššího možného výkonu daného zařízení (Zdroj: Diplomová práce ).

Výkon reproduktorů je obecně uváděn ve wattech, označovaných zkratkou ”W”. Průměrné reproduktory se pohybují mezi 20 W až 200 W. Náročnější zájemci o kvalitní zvukový projev si samozřejmě mohou dopřávat ještě vyšších hodnot. Ty jsou vhodné spíše do větších místností. Subwoofery by měly mít výkon v řádech stovek wattů, přehrávání basových poloh totiž vyžaduje více energie.

TIP: Bezdrátové reproduktory s akumulátorem uvádí pouze jednu hodnotu výkonu. V jejich případě se skutečně jedná o maximální dlouhodobý provozní výkon.

Citlivost

Vedle výkonu je dalším velice důležitým parametrem citlivost reproduktorů, v parametrech ji často najdete pod zkratkou SPL (Sound Pressure Level). Ta se úměrně promítá především do jejich celkové hlasitosti. Při výběru té správné reprosoustavy se můžete držet následujícího pravidla – s narůstající citlivostí dochází k nárůstu účinnosti a také ke zvyšování celkové hlasitosti reproduktorů.

Z odborného hlediska by šlo citlivost definovat takto: naměřený tlak zvukové vlny vycházející z reproduktoru ve vzdálenosti jeden metr při výkonu jeden watt. Citlivost je uváděna v decibelech. Ty se označují zkratkou ”dB”. Pro lepší představu vám nastíníme rozsahy pro běžný poslech zvuku i pro ten kvalitnější.

Citlivost 87 – 93 dB – hodnoty spojené s běžně dostupnými reproduktory.

Citlivost nad 93 dB – každý nárůst se promítá do kvality zvuku.

TIP: Jak v případě výkonu, tak v případě citlivosti myslete na to, že reproduktory hrají lépe, pokud je nemáte nastaveny na 100 % hlasitosti (výkonu).

Impedance

Zabřednete-li trochu více do parametrů reproduktorů, pak narazíte ještě na jeden důležitý údaj. Jde o impedanci, čili elektrický odpor zařízení (Zdroj: Wikipedia).

Impedanci si hlídejte hlavně v okamžiku připojení reproduktorů k zesilovači, kdy by se hodnota obou zařízení měla v ideálním případě shodovat. Nikdy by impedance reprosoustavy neměla být nižší, než udává výrobce zesilovače, reproduktory byste pravděpodobně zničili. Impedance je udávána v ohmech označovaných symbolem ”Ω”. Běžně se pohybuje v rozmezí 2 až 15 Ω.

Frekvence

Dalším technickým údajem je frekvence, neboli frekvenční rozsah. Ten je udáván v hertzech (Hz), případně kilohertzech (kHz). Určuje rozsah délek zvukové vlny, který je reproduktor schopen vytvořit. Ideální rozsah je 20 Hz až 20 kHz (20 000 Hz), což odpovídá rozsahu, který je schopno vnímat lidské ucho.

Reálný rozsah frekvence je ovlivňován útlumem, který říká, o kolik dB je daný zvuk tišší. Někteří výrobci ale útlum bohužel neudávají, což výrazně zhoršuje možnost porovnání jednotlivých modelů.

Pásma reproduktorů

V technických specifikacích se můžete setkat s pojmem počet pásem. Jedná se o vlastnost, která zásadně ovlivňuje kvalitu výsledného zvuku. Reproduktor, který by pokryl celou frekvenci 20 Hz až 20 000 Hz by totiž bylo opravdu drahé vyrobit a i tak by výsledek nebyl optimální. Často se tak kombinuje v jednom zařízení více reproduktorů, přičemž každý se stará o jiné frekvence, ve kterých exceluje. V tomto směru můžete volit ze dvou kategorií:

dvoupásmové reproduktory

třípásmové reproduktory

U obou řešení jde z pohledu výroby o poměrně složitou alchymii a vše se mnohdy odvíjí od kvality a navržení ozvučnice. Kvalita zvukového výstupu je často úměrná ceně reproduktoru.

Dvoupásmové reproduktory

Už název prozrazuje, že dvoupásmové reproduktory si bez problému poradí pouze se dvěma pásmy. Ochuzeny jsou hlavně o nižší oktávy, neboli basy. Na druhou stranu si vedou dobře ve smyslu přednesu ve středním pásmu.

Od toho, aby si poradily s nižšími oktávami, tady jsou subwoofery – Jak vybrat subwoofer si můžete přečíst v našem článku. Pokud je subwoofer v sestavě s dvoupásmovými reprobednami, máte o starost méně.

Třípásmové reproduktory

Tyto výrobky pokrývají kompletně všechna pásma, včetně nízkých oktáv. Cena třípásmových reproduktorů je samozřejmě vyšší, protože jsou kladeny poměrně velké nároky na propracovanost celé konstrukce.

Vstupy a výstupy

Aby se z reproduktorů linuly příjemné zvuky, je nutné je propojit se zdrojem zvuku. Tím může být několik druhů zařízení od chytrého telefonu přes televizi až po Hifi věž. Pomineme-li bezdrátovou technologii přenosu zvuku, je třeba připojovat zařízení příslušnými kabely s různými porty. V této kapitole vám představíme základní vstupy a výstupy, se kterými se u reproduktorů můžete setkat.

Porty umožňují připojení zdroje zvuku k reproduktorům. Aby bylo možné zařízení propojit, musí obě disponovat příslušným portem. Pokud jej nemají, je určitým řešením redukce. Při té ale může docházet ke snižování kvality přenosu, a jedná se tak často spíše o dočasné či nouzové řešení. Při pořizování nových přístrojů do domácnosti na ně ale nespoléhejte.

HDMI – jedná se o port přenášející audiovizuální data. Najdeme ho často u soundbarů, domácích kin a reproduktorů určených k televizi.

Linkový 3,5 mm vstup (AUX) – tímto kabelem je možné k reproduktoru připojit externí zdroj jako je například počítač, herní konzole, telefon, MP3 nebo CD přehrávač. V případě výstupu lze připojit sluchátka.

Cinch – dvojice kabelů označených červenou a bílou barvou. Každý konektor je určený pro pravý nebo levý kanál. Jedná se ale o analogový port, nemusí být tedy samostatně kompatibilní s moderními zdroji zvuku.

Optický – digitální zvukový port, který využívá k přenosu zvuku laser. Při tomto řešení prakticky nedochází k rušení signálu a zvuk je přenášen v maximální kvalitě.

Koaxiální – digitální audio port.

USB – možnost připojení flash disku se soubory k přehrávání, případně nabíjení externích zařízení (např. telefonu).

Svorky – pomocí tohoto vstupu se připojují zejména pasivní reproduktory. Slouží k propojení samotné reprobedny se zesilovačem pomocí měděného kabelu, tzv. dvojlinky. Kabel slouží k přenosu zvuku a k napájení reproduktoru.

Aktivní a pasivní reproduktory

Posledním technickým parametrem, kterým se budeme zabývat, je aktivita reproduktorů. Jedná se o parametr, který ovlivní užívání reprobedny, respektive potřebné příslušenství.

Aktivní reproduktory

Takto se označují ty modely, které mají v těle zabudovaný zesilovač. Stačí tedy připojit zdroj zvuku, ať už kabelem nebo bez něj, a můžete poslouchat. Hlasitost a případně další vlastnosti zvuku pak můžete ovládat buď přímo na těle přístroje, nebo na zdroji zvuku – v telefonu, počítači či televizi.

Pasivní reproduktory

Opakem jsou reproduktory pasivní. Ty zesilovačem vybaveny nejsou a je třeba, ale byly připojeny k zesilovači. Obvykle se jedná o větší reprosoustavy, které jsou určené k dynamickému poslechu kvalitního zvuku a vyžadují k provozu hodně energie. Klasicky se jedná o sestavy k domácímu kinu, Hifi věži a dalším podobným typům.

Konstrukční provedení

Někteří z vás možná vsadí na způsob výběru podle vzhledu. Že se nejedná o nejlepší způsob, je nespíš zřejmé, není však na škodu k designu alespoň trochu přihlížet, zejména pokud vybíráte větší a výraznější bedny. V ideálním případě by totiž měly váš interiér doladit a nikoli narušit.

Materiál konstrukce

Důležité je sledovat materiál, ze kterého jsou reproduktory vyrobeny. Ty nejlevnější bývají obvykle plastové. Jedná se o různé barevné provedení více či méně kvalitních plastů. Od těch ale nelze očekávat závratnou kvalitu zvuku.

Setkat se můžete s různými překližkami a dřevotřískami. Lepší variantou jsou MDF desky. Jedná se o dřevovláknitý materiál, který se používá jako náhrada masivního dřeva. To je zárukou dobré izolace, která je nutností při potřebě kvalitního zvuku, ale také vyšší ceny. Narazit můžete i na další modifikace těchto výrobních materiálů.

TIP: Při nákupu reprosoustavy se vám hodí ještě jedna praktická pomůcka. Při poklepání na vnější obal reproduktoru by se neměl ozývat příliš dunivý zvuk.

Konstrukce reproduktoru/měniče

Jak jsme si již řekli výše, reproduktor sestává z jednoho či více zvukových prvků, tedy měničů, nebo lidově také „reproduktorů“. Tyto měniče jsou sestavou elektronických součástek. Magnet a cívka vytváří podle protékajícího proudu kmitání, to se dále dostává k membráně a ta vysílá zvukové vlny směrem k našemu uchu. Podrobněji se konstrukcí zabývat nebudeme, protože ji výrobci u svých reproduktorů (kompletních zařízení) neuvádějí.

Ozvučnice

Tvoří nosnou konstrukci zařízení, do které se vkládají samostatné měniče. Ozvučnice má hned dva významy, tím základním se samozřejmě to, aby držela pohromadě všechny potřebné komponenty. Druhým, neméně důležitým, je ale také (jak napovídá název) ozvučování. Měniče vložené v ozvučnici vytvářejí zvukové vlny a ty se od konstrukce odráží. Aby nedocházelo k žádné ozvěně a nebyl zvuk zkreslený, nabízí se jako optimální materiál dřevotříska (MDF). Dobře je na tom také kvalitní plast, naopak kovová konstrukce by mohla rezonovat a výsledný prožitek poškodit.

Svým tvarovým provedením lze konstrukci rozlišit na desítky typů, ilustrativně můžeme uvést například poměrně časté bassreflexové, band-pass či uzavřené provedení. Nelze jednoznačně říci, která konstrukce je nejlepší, výsledná kvalita zvuku totiž závisí také na kvalitě měničů, materiálovém provedení celku, zdroji zvuku, prostoru, ve kterém je hudba přehrávána a mnohém dalším.

Funkce a příslušenství

U běžných reproduktorů nenarazíte na desítky specifických funkcí. Jde přeci jen o zařízení, která připojíte k televizi či jinému zdroji a očekáváte zejména kvalitní reprodukci zvuku. Funkcemi jsou vybaveny zejména aktivní reproduktory, a to nejčastěji ty bezdrátové. Zmíníme se tedy spíše o jejich funkcích.

NFC – Bezdrátová technologie, s jejíž pomocí lze připojit reproduktor k mobilnímu zařízení, například k chytrému telefonu. Objevuje se u bezdrátových reproduktorů.

Bluetooth – Bezdrátová technologie umožňující připojení reproduktorů k vysílači zvuku podporujícímu Bluetooth.

Wi-Fi – Bezdrátová technologie pro spojení s dalším zařízením.

Čtečka karet – Umožní vložení paměťové karty do aktivního reproduktoru a přehrání uložené hudby.

USB port – možnost připojení flash disku se soubory k přehrávání.

Multiroom – umožňuje bezdrátově synchronizovat více reproduktorů stejné modelové řady v celém prostoru bytu.

Hlasový asistent – některé reproduktory se řadí mezi ”chytré” a mohou nahrazovat centrální jednotky chytré domácnosti.

K reproduktorům můžete zakoupit příslušenství, které slouží především k uchycení na stěně či umístění na zemi. Nejčastěji narazíte na tyto doplňky:

Stojany – Pevné či teleskopické stojany umísťované na zem, s nimiž můžete reproduktory situovat do patřičné výšky nad zemí. Často plní také roli estetickou.

Držáky – Jde o nástěnné držáky určené k upevnění na zeď. Ty nabízí i možnost praktického natočení směrem doleva/doprava a nahoru/dolů.

Propojovací kabely – K vedení kvalitního zvuku je potřeba odpovídající kabeláž. Základní kabely najdete v balení s reproduktory. Pokud budete potřebovat nové kabely, dejte si pozor na koupi těch levných. Zpravidla mají na svědomí snížení kvality zvuku, protože signál dostatečně neodstíní.

Cena

Při nákupu reproduktorů jsou rozhodující nejen vaše požadavky na zvukový výstup, ale také pořizovací náklady. Ty mohou být pro některé zájemce limitující, pro jiné zase nikoliv. Rozhodnete-li se koupit kvalitní zařízení, ať už pro umístění vedle počítače nebo kvůli prostorovému zvuku, vždy se zaměřte na prověřené značky. Získáte tím jistotu prvotřídního zpracování a dokonalého zvukového projevu.

Jmenovat lze například výrobce Bose, Sony, LG, Panasonic, Samsung, Marshall, JBL, Bang&Olufsen, Harman&Kardon, Genius, Logitech, Omnitronic, Eminence, Creative, Dynavoice, Monacor a mnohé další.

Cena do 5 000 Kč

Za tyto finance pořídíte nejčastěji dva reproduktory, často i v kombinaci se subwooferem. Nejnižší pořizovací náklady se budou týkat malých přenosných a bezdrátových reproduktorů určených spíše k mobilním telefonům. Tam začíná cena kolem 300 Kč, od reproduktorů v řádech stokorun však očekávejte opravdu minimum.

Střední cenovou hladinu vyplňují reproduktory k počítačům. Výjimkou však nejsou ani zařízení, u nichž lze uvažovat o instalaci vedle televizoru. Narazit můžete také na levnější soundbary.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Se vzrůstající cenou roste samozřejmě i kvalita. Nejširší zastoupení budou mít regálové reproduktory, v jejichž případě se budete s výkonem RMS pohybovat kolem 20 až 40 W s citlivostí pod 90 dB. Narazit můžete na aktivní reproduktory, ale také soustavy 5.1. Běžně se setkáte s kvalitnějšími soundbary a bezdrátovými reproduktory.

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

Tento cenový rozsah se otevírá především zákazníkům prahnoucím po náležité kvalitě. S naprostou jistotou vás neminou sloupové reproduktory. Budete si moci vybírat mezi špičkovými samostatnými reproduktory s výkonem přes 200 W a citlivostí až 99 dB, včetně možnosti pořídit si propracovanou soustavu 7.1 pro nevšední prostorový zvukový zážitek.

Cena nad 30 000 Kč

V tomto případě jednoznačně vítězí dokonalý zvuk ve všech frekvenčních pásmech. Důraz je kladen na volbu těch nejlepších materiálů a někdy i ruční výrobu. Design zde má velice důležitou roli.

Odrazíte-li se od částky 30 000 Kč, můžete přeskočit statisícové sumy a vyšplhat se dokonce až k jednomu milionu, za který obdržíte skutečnou zvukovou dokonalost. Takové reproduktory však už ztrácí v domácím prostředí patřičný význam.

Post a Comment