Prioritou je u současných televizí špičková obrazová kvalita a zdaleka ne každý výrobce věnuje stejnou péči i ozvučení. Pokud to tedy s domácím sledováním filmů či seriálů myslíte vážně (nebo se zvukem vaší televize nejste spokojeni), je vhodné zvážit alespoň doplňkový soundbar. Jejich cenové rozpětí, zvuková kvalita i funkce se však dost výrazně liší.

Soundbar nebo domácí kino?

Soundbar je samo o sobě zařízení, které dokáže vyprodukovat kvalitní zvuk s prostorovým efektem z jedné ozvučnice. Typicky se jedná o jakousi „lištu“, jejíž součástí je sada několika reproduktorů. Díky svému protáhlému tvaru se přímo nabízí i umístění soundbaru, a to pod či nad televizi, do nábytku okolo televize nebo přímo na stěnu.

Lišta s reproduktory je absolutní základ, vybavenější modely bývají doplněny externím subwooferem, který zajišťuje hluboké basové tóny. Subwoofer může být bezdrátový, popřípadě je kabelem spojen s centrálním reproduktorem. Specifickým případem jsou samostatné soundbary s označením „soundbase“ či „soundplate“, které umožňují umístění pouze pod televizi.

Ve velmi zjednodušené formě je soundbar levnější alternativou domácího kina, protože nemáte k dispozici plnohodnotnou sestavu reproduktorů (5.1). Musíte tak počítat s nižší kvalitou prostorového zvuku, soundbary navíc dobře neozvučí příliš velké místnosti. Na druhou stranu můžete počítat s tím, že instalace soundbaru bude podstatně jednodušší, umístíte je téměř kamkoliv a nebudete muset v obýváku schovávat za lišty nevzhlednou kabeláž.

Při výběru soundbaru zohledněte televizi, ke které ho pořizujete. Důležitá je zejména vzdálenost mezi spodním okrajem obrazovky a stolkem, na němž televize stojí. Nechcete totiž, aby byl soundbar vizuálně přílíš malý, ale také ani to, aby vám zasahoval do obrazu. Některé soundbary mají i reproduktory směřující vzhůru, v tom případě je vhodná větší vzdálenost od televize nebo jeho přichycení na zeď. Vybírat si můžete z celé řady originálních i univerzálních držáků.

Soundbar můžete v Česku pořídit už za pár tisíc, nejvybavenější modely však stojí i přes 20 tisíc korun. Často tedy mohou být dražší než 4K televize běžných rozměrů. Je tak na místě se ptát, čím se mezi sebou vlastně soundbary liší, a zda má smysl si (výrazně) připlatit. A nezapomeňte si také odpovědět na otázku, co od soundbaru vlastně očekáváte.

Důležité parametry pro výběr

Rozměry a hmotnost

Nepodceňuje fyzické parametry soundbarů. Velmi důležitý je i samotný design a barevné provedení, protože soundbar není „jen“ reproduktor, ale i stylový doplněk interiéru. Použitých materiálů je celá řada, mimo plastu či dřeva najdete v prodeji i kovové modely. Materiál by neměl být příliš tenký, aby při vyšších hlasitostech nerezonoval. To si můžete vyzkoušet při nákupu v prodejně nebo se řiďte recenzemi uživatelů, kteří si produkt zakoupili před vámi. Samozřejmostí je i celá škála barevných variant, mezi nimž dominuje černá a stříbrná, v prodeji však můžete najít i dekory dřeva a různé speciální barevné kombinace.

Při pořízení berte ohled na vaši stávající televizi, zaměřte se na šířku, hloubku a výšku soundbaru. Důležitá je také jeho hmotnost, zvláště tehdy, pokud jej chcete umístit do držáku nebo na poličku, jejichž nosnost nejspíš není neomezená.

Počet kanálů

Hned v závěsu za fyzickými vlastnostmi soundbaru je podpora kanálů. Domácí kino se často označuje jako 5.1. První číslo udává počet reproduktorů, druhé zase počet subwooferů. Soundbary jsou typicky v režimu 2.1 či 3.1, není však problém narazit na soundbar bez subwooferu (2.0) či naopak na řešení doplněné až dvacítkou reproduktorů. Jenže ty musíte mít v obýváku kam umístit…

Čím více reproduktorů, tím větší prostorový efekt a věrohodnější zvuk srovnatelný s domácím kinem. V případě většího počtu repráků však může být problém s hlučností a větší prostorovou náročností. Nehledě na nevzhlednou kabeláž, kterou je třeba někam schovat. V případě ne zcela ideálního usazení reproduktorů v místnosti může být celkový zvukový projev velmi nevyrovnaný. Ne vždy tak platí, že více rovná se lépe.

Výkon

Soundbar si pořizujete kvůli kvalitnímu, dobře slyšitelnému a prokreslenému zvuku s prostorovým efektem. Velmi důležitým parametrem je tedy výkon. Ten se udává ve Wattech. Čím je hodnota vyšší, tím je i vyšší výkon audiosestavy. Pokud je k soundbaru připojen subwoofer (a to platí o každém kvalitnějším modelu), dělí se celkový výkon mezi obě součásti. Basový reproduktor často bývá externí, s hlavním modulem je spojený kabelem či bezdrátově. Zatímco u subwooferu platí, že čím vyšší výkon, tím hlasitější a kvalitnější basy, u soundbaru tato přirozená úměra nemusí platit vždy.

Obecně si na ozvučení obýváku vystačíte s výkonem 200 až 300 W, v případě větších místností bude třeba alespoň 400 W výkon. O kvalitě zvuku nerozhoduje jen výkon, ale také „naladění“ reproduktorů soundbaru, který může sázet na vyváženost nebo naopak upřednostňuje hutné basy subwooferu. Typ soundbaru zjistíte až při přímém poslechu nebo podle recenzí ostatních uživatelů. Toto hodnocení je ale zcela subjektivní.

Doplňkové technologie

Soundbary jsou v dnešní době „nabušené“ doplňkovými technologiemi. Tou hlavní je zejména Bluetooth, přes nějž můžete do soundbaru pustit hudbu z telefonu. Párování zařízení může probíhat zrychleně přes NFC, alternativou je Wi-Fi, které umožní do soundbaru směřovat zvuk z dalších zařízení v domácnosti nebo jej propojit s dalšími reproduktory (Multiroom). Soundbar může mít doplňkové konektory pro propojení s telefonem (3,5 mm jack), paměťovými disky (USB) nebo s televizí (HDMI). Pro audiofily může být důležitá podpora bezztrátových zvukových formátů. Některé soundbary se mohou pochlubit i vestavěným FM tunerem pro poslech rádia.

Noční režim (DRC) zase dokáže utlumit výraznější zvukové frekvence, takže při nočním sledování filmů vám sousedi v bytovém domě nebudou klepat na stěnu nebo na topení. Samozřejmostí je i dálkové ovládání, které má téměř každý soundbar. Alternativně můžete některé ovládat na dálku přes mobil nebo alespoň lokálně tlačítky.

Cena

Vše samozřejmě ve finále rozhoduje koncová cena. Soundbary 2.0 do menších obýváků pro nenáročně uživatele pořídíte již za několik tisíc. Pokud to se zvukem myslíte alespoň trochu vážněji nebo máte větší obývák, počítejte s cenovou relací přes šest tisíc korun. A pokud nevíte co s penězi a chcete mít nejkvalitnější audio, není problém v Česku sehnat soundbar s reproduktory, jejichž cena převyšuje 30 tisíc korun.

Nejlepší soundbary, které jsou aktuálně v prodeji

Vybrat nejlepší soundbar může být při současné nabídce složité. Je to snad ten nejhlasitější soundbar nebo ten, který má nejvýraznější basy? Může to taký být ten s nejlepším prostorovým efektem, s největším počtem reproduktorů nebo ten s největším surovým výkonem. Dále pak ten nejlevnější nebo nejlepší v poměru výkon/cena. V našem seznamu tedy vybíráme univerzální modely, kterou patří mezi nejlepší v rámci své ceny a kategorie.

Samsung HW-Q950T: Špička bez debat

Soundbar od Samsungu má vše, co si jen můžete přát. Špičkový zvuk zajišťuje 546 W sestava 9.1.4 s celkem dvaceti (!) reproduktory, jejichž součástí je i bezdrátový subwoofer. Přítomná je i podpora všemožných asistentů, audioformátů, multiroom streamování a samozřejmě vynikajícího zvuku s povedeným Dolby Atmos a dalšími vylepšeními.

Nedostatkem je nevhodně umístěný displej na horní hraně soundbaru a také vysoký počet reproduktorů, které nejsou vhodné pro menší místnosti. Otazníkem je také vysoká cena, která vybízí k zamyšlení, zda není vhodnější investice do domácího kina. Konkrétně v případě soundbaru od Samsungu nemusíte řešit složité propojování domácího kina a i přesto je kvalita zvuku na velmi vysoké úrovni.

Post a Comment