Každé rádio je jiné a tudíš i reklamní kampaň nemůže být vždy totožná. Níže se pokusím nastínit nejdůležitější mediální ukazatele, podle kterých formujeme plán komunikace v rádiu.

Kolik lidí můžu oslovit?

Každé rádio poslouchá jiný počet posluchačů. Základním směrodatným ukazatelem je tzv. týdenní/denní poslechovost, tedy kolik lidí poslouchalo rádio alespoň jednou v minulém týdnu/včera. Zkratka pro poslechovost je WR (weekly reach) a DR (daily reach).

K tomuto ukazateli mohou rádia předložit zpracované údaje o vybavenosti domácností, jaké prcento posluchačů vlastní osobní automobil atd...

Kolik je posluchačům let?

Musíme vědět, s kým komunikujeme. Například bych nedoporučil vysílat reklamu na naslouchátka na rádiu KISS. V rámci jediného platného výzkumu, který rádia využívají máme k dispozici poměrně vypovídající údaj o věkovém rozložení posluchačů. Obecně by se dalo říci, že až na výjimky mají hitová rádia (Kiss, Fajn Rádio, Evropa 2) věkovou skladbu převážně od 12 do 30 let, rádia pro dospělé (například Krokodýl, Hitrádia, Rádio Černá hora) věkovou skladbu 20 - 40 let a oldies rádia (Petrov, Blaník, County rádio) věkovou skupinu 25 - 70 let.

Jak dlouho posluchači poslouchají?

Průměrná doba poslechu je jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro tvorbu kampaně. Podle průměrné doby poslechu poznáme, jak často musíme spot pouštět za den, aby měl očekávaný úspěch a posluchači jej zaregistrovali. Díky dobrému umístění spotů dokážeme zrealizovat úspěšnou kampaň i na rádiu s malou poslechovostí. Hitová rádia mají obecně kratší dobu poslechu, čím starší jsou posluchači, tím déle rádio poslouchají, takže čím starší rádio, tím méně stačí spotů...

Kdy posluchači poslouchají?

Kdo by neznal Leoše Mareše a Patrika Hezudského z ranní show na Evropě 2? Víte však, kdo vysílá na E2 odpoledne? Každé rádio má na základně výzkumů poslechovosti vypracovano tzv. denní křivku poslechu, která ukazuje, kdy nejvíce lidé poslouchají. Obecně bývá největší poslechovost dopoledne, proto jsou dopolední časy pro vysílání spotů nejdražší. Vysílat spoty za hubičku ve večerních hodinách jsou pak mnohdy vyhozené peníze. Dávejte si pozor, když objednáváte kampaň, zda máte garantované konkrétní časy vysílání vašich spotů, aby jste ve finále nebyli králem nočního vysílání....:-)

Kolik to bude stát?

Asi jedna z nejdůležitěších otázek. Když před sebou budete mít nabídku, zaměřte se na poměr cena/ výkon, tedy kolik mě bude stát komunikace s 1 posluchačem. Rádio má k dispozici ztv. CPT, což je číslo, které ukazuje, kolik zaplatíte za komunikaci s tisícem posluchačů. Když víte, jací jsou ti posluchači a že je kampaň postavená tak, aby fungovala, je smysluplné se podle CPT řídit.

Post a Comment